Podatki? To właśnie Ty płacisz je wszystkie!

Jeśli wierzysz w to, że podatki płacisz tylko wtedy, gdy robisz przelew do urzędu skarbowego, to czas się obudzić. Więcej na ten temat w poniższym artykule.

W tym wpisie dowiesz się dokładnie kiedy i jakie podatki płacisz (nawet o tym nie wiedząc!). Po przeczytaniu tego artykułu do końca, Twoje życie nie będzie już takie samo. Zaczniesz w końcu prawidłowo postrzegać rzeczywistość fiskalną – a jest to bardzo ważne dla Ciebie i Twojego portfela na co dzień… a także z punktu widzenia decyzji politycznych jakie podejmujesz gdy idziesz głosować. Pytasz dlaczego? No to patrz?

Jeśli nie masz czasu/ochoty na czytanie tekstu, lub po prostu lepiej przyswajasz wiedzę w formie audio/video, możesz obejrzeć film na ten temat tutaj


Jakie podatki płaci Kowalski?

Na początek porozmawiajmy o tym… Jakie podatki płaci Kowalski, czyli także Ty, jako osoba fizyczna, człowiek z krwi i kości – czyli jaka jest Twoja percepcja rzeczywistości, a raczej fikcja, w którą wierzysz. Bo pewnie myślisz, że Kowalski podatki płaci tylko wtedy, gdy robi przelew do urzędu skarbowego. Czyli będzie to tylko PIT / może podatek rolny / może PON gdy jesteś właścicielem mieszkania lub domu… Zapewne masz tutaj rację – to podatki płacone bezpośrednio. Tutaj nic nie jest ukryte. Nie dużo tego prawda? W dodatku władza tylko grzmi jak to je dla Ciebie obniża. Mnie aż dziwi, że po tylu obniżkach o jakich już słyszałem od polityków… ludzie wciąż robią jakieś przelewy do urzędu skarbowego… 


Jakie podatki płaci przedsiębiorca?

No dobrze, teraz będzie nieco poważniej. Opowiem Ci teraz jako doradca podatkowy, jakie podatki płacą przedsiębiorcy. A – jeśli i Ty prowadzisz firmę – unaocznię Ci teraz coś… czego założę się nie byłeś do końca świadom… No to zaczynamy i będzie to oczywiście w wielkim skrócie i z pewnymi uproszczeniami. A to dlatego, że gdybym miał Cię teraz przeszkolić z podatków – to tak jak byś wpadł do mnie na dwudniowe szkolenie. Zakładam, że nie masz w tym momencie chwili na 2x8h ze mną. Więc dostaniesz od razu podsumowanie, po prostu esencję tej wiedzy. 


Podatki jawne

Podatki od obrotu

Po pierwsze, przedsiębiorcy płacą podatki od obrotu – czyli VAT. Stawka podstawowa to 23%, obniżona najczęściej to 8%. Sporo prawda? Musisz jednak wiedzieć, że to bardzo trudny i kontrowersyjny podatek, przez który firmy muszą utrzymywać rozbudowane działy finansowo księgowe oraz niekiedy, jeśli nie chcą pójść z torbami – korzystać z usług doradców podatkowych… a to wszystko całkiem spore koszty. 

Podatki od dochodu.

Po drugie, podatki od dochodu – czyli PIT wynoszący nawet 32%, a także danina solidarnościowa 4% – w stosunku do dochodu przekraczającego 1 mln zł. ORAZ wprowadzona Polskim Ładem składka zdrowotna – która wynosi maksymalnie stałe 9% u przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej. Dla urozmaicenia wspomnę teraz, że każdy kto prowadzi biznes w formie spółki, obciążony jest podwójnym opodatkowaniem, spółka płaci CIT ze stawką podstawową 19%, a do tego dochodzą podatki od wypłaty zysków do wspólnika… kolejne 19%. 


Są też możliwości optymalizacji.

To wszystko może być w nieco mniejszych wartościach i tym samym kwoty przelewów do fiskusa będą znacznie niższe, o ile przedsiębiorca podejmie rozsądne decyzje i wdroży bezpieczne strategie podatkowe ze swym zaufanym doradcą podatkowym – i skorzysta z lepszej formy opodatkowania w PIT, albo przewidzianych dla spółek mechanizmów takich jak zwolnienia podatkowe dla holdingów, CIT estoński lub jeszcze innych. 

Jak widzisz, podatków dochodowych jest dużo i one same też są duże. W dodatku ten cały system preferuje odpowiednio kreatywne podejście i faworyzuje duży biznes, który właśnie pozwolić może sobie na dziesiątki albo setki tysięcy złotych kosztów doradców podatkowych, aby ostatecznie płacić mniej. A co ma zrobić Twój dostawca pizzy, mechanik samochodowy czy fryzjer… płacze i płaci… 


Podatek od środków transportowych.

Po czwarte, i tu na przykład – podatek od środków transportowych – płacą go wszyscy przedsiębiorcy mający większe auta. Tutaj stawek jest sporo i zależą one od typu samochodu  – od dużych aut ciężarowych to przykładowo w 2022 roku 3.485,69zł / rocznie 


Podatek od nieruchomości.

Po piąte – wyższy PON – tylko dlatego, że prowadzisz firmę… płacisz PON wg wyższych stawek niż osoby fizyczne za swoje mieszkania. Dla przykładu Za 1m2 gruntu związanego z firmą to 1,03 zł rok… to jeśli masz hurtownię, magazyn i łącznie hektar terenu – płacić możesz nawet 10.300 zł w zależności od uchwały gminy czy miasta. 

Za 1m2 budynku związanego z biznesem stawka to 25,74 zł. Gdy więc przykładowo Twoje biuro ma 100m2 zapłacisz 2.574 zł rocznie. Jeśli jednak masz hale o łącznej powierzchni 10.000 m2 – podatek wynosi już 25.740 zł. 


Podatki od podatków.

Przedsiębiorcy do tego płacą podatki od podatków – CO ważne – sami o tym zwykle nie wiedzą. Tak jest gdy sprzedajemy coś opodatkowane akcyzą – bo do tego dochodzi VAT, który obliczasz np. stawką 23% od wartości będącej podstawą opodatkowania, która uwzględnia także akcyzę. To jest jawny podatek od podatku. 


Ukryte podatki.

Ale są też ukryte podatki od podatków. To dodatkowe koszty, których by nie było, gdyby nie było podatków, lub byłyby one proste. Tym jest moim zdaniem dodatkowy koszt działu finansowo-księgowego… rzecz jasna księgowi są potrzebni… ale zamiast 25 księgowych w jakiejś firmie mogłoby być 10… i do tego 15 marketerów, kontrolerów finansowych itd… aby firma po prostu lepiej działała… 

Kolejnym przykładem ukrytych podatków od podatków są kary i odsetki skarbowe… które trzeba płacić, gdy coś rozliczymy nie tak jak trzeba

Mógłbym tak jeszcze długo – ale szanując Twój czas wspomnę jeszcze tylko o utraconych korzyściach, które wystąpią zawsze wtedy, gdy z powodów podatkowych rozliczeń przedsiębiorca nie decyduję się na dany biznes, deal, umowę, transakcję, zakup czy sprzedaż. 


Prawda zamiast fikcji.

Teraz w końcu pora na skierowanie Twojej uwagi w na to co jest bezpośrednio związane z tytułem tego wpisu…, czas na to abyś zobaczył PRAWDĘ zamiast fikcji… 

Świetnie pamiętasz podatki, które wymieniałem mówiąc o przedsiębiorcach, o firmach – jakie daniny płacą, te jawne i ukryte, te bezpośrednie jak PIT i te pośrednie jak VAT i akcyza… 

Bo teraz słuchaj – to wszystko co wcześniej omówiłem… płacisz właśnie TY. Ty jako Kowalski, jako konsument, jako pracownik etatowy… i nawet o tym nie wiesz… nawet sobie z tego sprawy nie zdając. Płacisz wszystkie wspominane przeze mnie podatki, a nawet te, których nie zdążyłem omówić… w tym, wszelkie ukryte podatki. Jak to jest, się zastanawiasz. Przecież przedsiębiorcy muszą przenosić koszty tych wszystkich podatków 1:1 na Ciebie. Gdy kupujesz coś, tankujesz auto, płacisz czynsz, ratę kredytu z odsetkami itd. Itd…. Płacisz wszystkie te podatki… bo gdyby nie Ty, przedsiębiorca niczego by nie sprzedał… nie miał by od czego odprowadzić podatków. Władza nie tylko w Polsce sprytnie to ukrywa… bo dzięki temu nawet nie wiesz, że płacisz aż do 80% tego co zarobisz… jako podatki… A tylko niewielka część tego to Twój własny, bezpośredni podatek dochodowy – który rozliczasz sam gdy jesteś przedsiębiorcą, lub za Ciebie odprowadza ale z Twojej pensji – zakład pracy. 


Co możesz z tym zrobić?

Dlaczego to co Ci przekazałem jest takie ważne? Jakie zmiany zwykle wywołuje to u osób, z którymi rozmawiam, które się o tym wszystkim dowiadują… zapewne to samo dzieje się właśnie u Ciebie…

Pewnie odpowiesz teraz sobie w duchu – lepiej było o tym nie wiedzieć… Cóż, uprzedzałem, że rzeczywistość nie będzie już dla Ciebie taka sama po przeczytaniu tego tekstu. 

Wiesz w końcu, że to Ty za wszystko płacisz – zawsze wtedy gdy wydajesz jakąkolwiek złotówkę ze swojego portfela, a nawet wcześniej – zanim ona do tego Twojego portfela trafi. I to zarówno gdy kupujesz prywatnie… jak i wtedy – gdy robisz zakupy firmowe jeśli prowadzisz firmę. 


Wiesz już, kto za to wszystko płaci.

Morał z tego taki – nie dasz sobie już wmówić nikomu, że ktoś podwyższa lub obniża podatki jednym czy drugim – jednej grupie, czy drugiej… biedniejszym czy bogatszym. Ostatecznie taka narracja będzie dla Ciebie fałszywa… ostrzegam, że będziesz ją dostrzegać teraz na każdym kroku… w sklepie, na stacji paliw, w rozmowie ze znajomymi… ale także gdy będą do Ciebie mówić oni… czyli piewcy obniżek, czy podwyżek podatków – po prostu autorzy i tuby propagandy.

Wiem, że ten artykuł otworzył Ci oczy. Z jednej strony na to, ile mamy obciążeń w Polsce, jak to wszystko biznes musi mielić w dodatku tylko i wyłącznie na Twój rachunek.  

Wiem, nie jest Ci teraz lekko. Podpowiem za to, jak możesz sobie choć trochę ulżyć… Podziel się tym wpisem ze znajomymi, w grupie będzie Wam raźniej. Dołóż swoją cegiełkę, aby ta wiedza… która otwiera oczy – przedostała się do świadomości jak największej liczby osób. 

Dziękuję za Twoją uwagę.


 Tomasz Piekielnik.

Więcej wpisów:

Inflacja to też podatek.

Inflacja to też podatek.

Masz kłopot związany z inflacją? W tym wpisie powiem Ci ile ona nas będzie kosztować i jak możemy ten problem pokonać.

Zapisz się do Newslettera

Podaj poniżej swój adres email, aby dołączyć do Newslettera i uzyskać dostęp do mailingu, video oraz webinarów. 

Podając adres email dołączasz do mojego mailingu. 

Uwaga ważne!
Aby potwierdzić –
kliknij w przycisk w pierwszej wiadomości.
Jeśli wiadomość nie przychodzi, sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Dołączając do mailingu zgadzasz się też na otrzymywanie informacji o produktach i usługach moich serwisów: SzkolaPodatkow.pl, TomaszPiekielnik.pl, FundamentyBiznesu.pl takich jak ebooki, instrukcje, szkolenia online, kursy video. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Tomasz Piekielnik prowadzący działalność gospodarczą w Opoczno (26-300) przy ul. Wierzbowej 5, NIP 7681641174. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na tomaszpiekielnik.pl/polityka-prywatnosci